پنج شنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۷
خانه / طریقت / ازدواج موفق، خانواده آرمانی / شماره ۵ – کوه‌پیمایی دونفره

شماره ۵ – کوه‌پیمایی دونفره

تاکنون در بخش‌های قبلی ازدواج و خانواده موفق، دانستیم که کدام انگیزه‌ها برای ازدواج منفی هستند و چرا. حال باید ببینیم کدام انگیزه‌ها برای ازدواج مثبت هستند و کسی که قصد ازدواج دارد، باید به دلایل ازدواج کند.

کوه‌پیمایی دونفرهانگیزه‌های مثبت ازدواج

با مراجعه به منابع دینی و توجه به اهداف خلقت بشر، درمی‌یابیم که تنها علت حضور ما در هستی، رسیدن به رشد و کمال از طریق بندگی خدا است. پس در هر کاری باید انگیزه اصلی ما رشد و کمال باشد. در مورد ازدواج هم انگیزه‌های مثبتی که باهم مرور می‌کنیم در همین راستا هستند. یعنی انسان باید در انتخاب شریک زندگی خود به رشد و کمال بیندیشد. در اینجا انگیزه‌های مثبت ازدواج را با این رویکرد به همراه آثار مثبتی که ازدواج برای ما به ارمغان می‌آورد، بیان می‌کنیم؛ که همین آثار مثبت خود نیز انگیزه‌بخش انسان هستند. بنابراین فلسفه و حکمت ازدواج از نگاه ما این است:

یار و یاور مناسب (موافق) برای رشد

چرا ما برای رشد به یار نیاز داریم و باید ازدواج کنیم؟ ما اگر برای رشد خودمان مثلاً قصد خدمت به دیگران داریم، خوب خدمت می‌کنیم چرا باید یار و یاور داشته باشیم؟ اگر نماز می‌خوانیم پس چرا باید یار و یاور داشته باشیم؟ اگر به دیگران محبت می‌کنیم چه لزومی دارد که یار داشته باشم؟ برای پاسخ به این سؤال یک مثال می‌زنیم. فرض کنید دو نفر هستند که می‌خواهند از کوهی بالا بروند. ممکن است که هر یک از آن‌ها به‌تنهایی بالا برود و یا اینکه دونفری باهم این مسیر را بپیمایند. کدامیک بهتر است؟ برای اینکه بدانیم کدام‌یک بهتر است فواید کوه‌پیمایی دونفره و معایب کوه‌پیمایی یک‌نفره را ذکر می‌کنیم. البته این فواید به شرطی است که همراه ما یار موافق و متناسب باشد که در آینده به این امر که چگونه یار موافق انتخاب کنیم، خواهیم پرداخت.

فواید کوه‌پیمایی دونفره:

۱) خستگی راه کمتر به نظر می‌آید: رنج و دشواری راه قابل‌تحمل‌تر است. انسان وقتی به‌تنهایی کوه‌پیمایی می‌کند زود خسته می‌شود. ولی وقتی با یکدیگر باشند و گفتگو کنند خستگی راه کمتر حس می‌شود.

۲) مشوّق و امیددهنده هم هستند: اگر تنها باشیم خیلی زود امید را از دست می‌دهیم و دوست داریم که مسیر را برگردیم و ادامه ندهیم؛ اما اگر دو نفر باشیم، طرف مقابل برای ادامه به ما امید می‌دهد. گاهی با حرکت خودش ما را تشویق می‌کند و گاهی با بیان خود ما را به حرکت تشویق می‌کند.

۳) کمک و یاری: هر کوهنورد نیاز به یکسری وسایل دارد. برخی از این وسایل مخصوص هر فرد است اما برخی دیگر هستند که مشترک‌اند. اگر دونفری بخواهند کوه‌پیمایی کنند آنگاه مجبور نیستند که وسایل اضافی و مشترک را هر دو نفر حمل کنند. فقط کافی است که یک نفر این وسیله را داشته باشد تا دو نفر بتوانند به‌طور مشترک از آن استفاده کنند. بنابراین در حرکت‌های دونفره، کوله‌ها سبک‌تر می‌شود. از سوی دیگر در حرکت دونفری هر دو به هم کمک می‌کنند. گاهی اوقات ممکن است که یکی از آن‌ها نتواند از صخره‌ای بالا برود، فرد دیگر دست او را می‌گیرد و به کمک او می‌آید و یا با دستش برای او قلاب می‌گیرد تا کمک کند که بالا برود. گاهی برای بالا رفتن، همدیگر را هُل می‌دهند.

۴) خطرات راه کمتر است: وقتی دو نفر هم سلیقه و هم‌عقیده باهم به کوه‌پیمایی می‌روند، گاهی خطرات راه را به یکدیگر تذکر می‌دهند. مثلاً یکی از آن‌ها ممکن است که از لبه پرتگاه برود و حواسش هم نباشد، دیگری به او تذکر می‌دهد که مبادا بیفتد. مثلاً سنگی از بالا پرت می‌شود که یکی از آن‌ها آن را نمی‌بیند و دیگری به او تذکر می‌دهد که مراقب باش. پس اگر خطری مرا در کوه‌پیمایی تهدید کند، یار و هم‌سفر من این خطرات را به من تذکر می‌دهد. گاهی وقت‌ها اتفاقی می‌افتد که زمانی برای تذکر نیست مثلاً می‌بیند که سنگی روی سر یار خود می‌افتد، اگر تذکر دهد حتماً دیر می‌شود بنابراین او را بلافاصله با یک هل دادن و کنار زدن نجات می‌دهد.

۵) راه را گم نمی‌کنند: یا احتمال گم‌شدن کمتر می‌شود. وقتی تنها باشیم فقط یک عقل و انتخاب با ما هست و این گاهی باعث خطا می‌شود، مثلاً از کدام مسیر بروم بهتر است؟ این مسیر زودتر به قله می‌رسد یا آن مسیر؟ دو عقل در کنار هم، درصد اشتباه و گمراهی آن‌ها کمتر می‌شود. البته به این معنا نیست که دو نفر با یکدیگر هرگز اشتباه نمی‌کنند بلکه درصد اشتباهشان کمتر می‌شود.

۶) کمک در حوادث: اگر فردی تنها باشد، اگر مثلاً از جایی پرت شود و زخمی شود کسی نیست که به او کمک کند و خطرناک است. اما اگر دو نفر باشند و  یکی از آن‌ها دچار حادثه، گرمازدگی و …. شود، اولین کسی که به کمک او می‌آید، یار موافق اوست. اولین کسی که دیگران را برای کمک خبر می‌کند همین یار اوست. اگر دچار گرمازدگی یا سرمازدگی شود اولین کسی که او را به سایه می‌برد و یا پتو به دورش می‌پیچد یار موافق اوست.

۷) نیروی جمع بیشتر است: حرکت همیشه نیرو می‌خواهد. دونفری که باهم می‌خواهند کوه‌پیمایی کنند به نیرویی نیاز دارند و نیروی دو نفر در کنار هم از نیروی یک نفر بیشتر است. البته همان‌طور که گفتیم این به شرطی است که دو نفر یار موافق یکدیگر باشند ولی اگر این‌طور نباشد هرکدام از آن‌ها به طرفی می‌روند و گاهی همدیگر را نیز ضایع می‌کنند، اما اگر هر دو نفر همراه و همسو با همدیگر باشند، آنگاه معلوم است که به همدیگر کمک می‌کنند.

۸) تأییدکننده هم باشند: این همان مشوق همدیگر بودن است. مثلاً بعضی‌اوقات یکی از آن‌ها می‌گوید «از این مسیر برویم»، دیگری می‌گوید «آره، این راه درست است» یا مثلاً «می تونم از اینجا رد بشم؟» دیگری می‌گوید «آره»، یعنی در طول مسیر همدیگر را تشویق و تأیید می‌کنند.

۹) مشورت کردن: مشورت کردن درواقع استفاده کردن از عقل دیگران است و همان چیزی است که درصد اشتباه را پایین می‌آورد.

۱۰) یادآوری خاطرات سفر: بعد از کوه‌نوردی و سفر می‌شود خاطرات آن را مرور کرد. البته اگر خاطرات سفرهای گذشته را می‌گویند به این دلیل است که اگر در سفرهای گذشته نکته مثبتی بوده است، دست‌مایه‌ای برای سفرهای بعدی شود و اگر نکته منفی بوده است، درس عبرتی برای سفرهای بعد شود.

گفتیم یکی از انگیزه‌های مثبت ازدواج، داشتن یار و یاور موافق برای رشد است. روزی «مردى نزد رسول خدا (ص) آمد و گفت: مرا همسرى است که چون به خانه روم به استقبالم آید و چون بیرون شوم بدرقه‏‌ام نماید، و چون مرا اندوه‌ناک بیند به من گوید: چه چیز اندوه‌ناکت ساخته؟ اگر اندوه روزى‌‏ات را دارى، دیگرى آن را برایت تکفّل کرده است؛ و اگر اندوه کار آخرتت را دارى، خداوند آن را فزونى بخشد. پس رسول خدا (ص) فرمود: خداوند را کارگزارانى است و همسر تو از جمله آنان است که نیمى از پاداش شهید براى اوست.» (من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۳۸۹)

 در شماره های بعد، دیگر انگیزه های مثبت ازدواج را با هم مرور خواهیم کرد.

این نوشته در صفحه ۱۴ شماره ۵۱۱  هفته‌نامه آذرپیام (هفته چهارم آذر ۹۴) منتشر شده است.

طریقت - ازدواج موفق، خانواده آرمانی 5 - احمد ذاکری

نوشتار پیشنهادی

عبرت‌های داستان کربلا - بخش سوم - احمد ذاکری

عبرت‌های داستان کربلا – بخش سوم

تبلیغات، طمع و ترس خصوصیاتی که در شماره گذشته برای یزید برشمردیم مانع بزرگی بود …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *